Kraków, jako zabytkowe, królewskie miasto, to niepowtarzalny symbol polskiej tożsamości narodowej. Malowniczy, bogaty w relikwie wszystkich epok, reprezentuje tysiącletnią historię narodu polskiego. W Krakowie można podziwiać wiele różnych stylów architektonicznych, unikalne romańskie obiekty, monumentalne gotyckie budowle i arcydzieła wybitnych architektów okresu renesansu i baroku. Kraków zawsze był ośrodkiem polskiej kultury i nauki. Niszczony przez pożary i wojny, odradzał się na nowo i wciąż fascynuje pięknem.
W XI w. Kraków stał się stolicą Polski. Zamek Królewski i katedra na Wawelu były miejscem koronacji i pochówku polskich monarchów. W XIII w. utworzony został układ miasta, z jednym z największych rynków europejskich (200 x 200 m), gotycko-renesansowymi sukiennicami i wieżą ratuszową. System fortyfikacji miejskich został zbudowany w XIII-XV wieku. Elementy murów, cztery wieżyczki i Barkaban zachowały się do dziś. Teren dawnych murów został zastąpiony pasem zieleni zwanym Plantami.
W XIV w. Założona została Akademia Krakowska (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) - jedna z najstarszych uczelni w Europie. Jednym z jej uczniów był Mikołaj Kopernik.