Miasto Kraków

 

Kraków, jako zabytkowe, królewskie miasto, to niepowtarzalny symbol polskiej tożsamości narodowej. Malowniczy, bogaty w relikwie wszystkich epok, reprezentuje tysiącletnią historię narodu polskiego. W Krakowie można podziwiać wiele różnych stylów architektonicznych, unikalne romańskie obiekty, monumentalne gotyckie budowle i arcydzieła wybitnych architektów okresu renesansu i baroku. Kraków zawsze był ośrodkiem polskiej kultury i nauki. Niszczony przez pożary i wojny, odradzał się na nowo i wciąż fascynuje pięknem.
W XI w. Kraków stał się stolicą Polski. Zamek Królewski i katedra na Wawelu były miejscem koronacji i pochówku polskich monarchów. W XIII w. utworzony został układ miasta, z jednym z największych rynków europejskich (200 x 200 m), gotycko-renesansowymi sukiennicami i wieżą ratuszową. System fortyfikacji miejskich został zbudowany w XIII-XV wieku. Elementy murów, cztery wieżyczki i Barkaban zachowały się do dziś. Teren dawnych murów został zastąpiony pasem zieleni zwanym Plantami.
W XIV w. Założona została Akademia Krakowska (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) - jedna z najstarszych uczelni w Europie. Jednym z jej uczniów był Mikołaj Kopernik.
Kraków znany jest z licznych zabytkowych kościołów, w tym gotyckiego kościoła Mariacki słynącego ze wspaniałego ołtarza rzeźbionego przez Wita Stwosza. Prawdopodobnie najbardziej znanym punktem w Krakowie jest Zamek Królewski na Wawelu, z widokiem na Wisłę. Ten renesansowy zamek szczyci się pięknym dziedzińcem arkadowym, wspaniałymi wnętrzami oraz słynnymi arrasami flamandzkimi.
Po rozbiorze Polski (do końca XVIII w.) Wawel stał się nekropolią dla bohaterów narodowych (książę Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko) i poeci (Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki). Później ta rola została przejęta przez kryptę kościoła Ojców Paulinów Na Skałce. W tym okresie powstały liczne kolekcje muzealne, takie jak kolekcja dzieł sztuki Czartoryskich ("Dama z Gronostajem" Leonarda da Vinci).
Kraków jest również miastem Karola Wojtyły (papieża Jana Pawła II), kompozytora Krzysztofa Pendereckiego i wielu innych zacnych osobistości.
Kraków jest jednym z największych ośrodków nauki, to tutaj mieści się Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Krakowska. W 1978 r. Kraków został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 

Więcej informacji o Krakowie można znaleźć na stronie www.krakow.pl
Strefa rozrywkowi (opera, koncerty, teatr, sport, wystawy) na www.karnet.krakow.pl